متن مصاحبه با نشریه  'همه چیز'  در بهار 1383

www.HamehChiz.com
 

خـیـز نرم افزاری یک مرد

 

خیلی ها او را می شناسند و اگر اسمش را ندانند با نرم افزارهای او کار کرده اند. برخی معتقدند کارهایی که ارائه کرده است بسیار مناسب و عده ای بر این اعتقادند حالا حالاها راه زیادی دارد تا یک نرم افزار جامع و مفید را به کاربران تقدیم کند، با هم صحبت کردیم گفتگویی طولانی از آن جلساتی بود که اولش را می دانستیم و آخرش ده ها  موضوع که هر یک مجال خاص خود را می طلبد. می گفت کتابهای بیل گیتس بنیانگذار مایکروسافت را خوانده و دریافته است که یکی از بهترین سرمایه گذاریها برای رسیدن به موفقیت سرمایه گذاری روی آموزش است و این موضوع با علائق خودش نیز سازگار است، دوست دارد همین روزها CD نرم افزاری ویژه ای را به بازار عرضه کند که زیرمجموعه آن تعداد زیادی دایرکتوری آموزشی از آشپزی و قصه ها و اشعار کودکان گرفته تا آموزش های تخصصی نرم افزاری  و دروس سیستم آموزشی کشور از ابتدائی تا دانشگاه را شامل شود که با کمک افراد اهل فن و علاقه مند تهیه میشوند، ویژگی های طرحش را برایم گفت تا اواسط بحث و گفتگو کمی از درک موضوع عاجز بودم اما بالاخره با راهنمایی هایش توانستم از گذر پیچیدگی ها عبور کنم و مکانیزم طراحی مهندسی طرح ملی صائب سافت را درک کنم. بله چندسالی است در بسیاری از کالکشن های موجود در بازار و نیز در سایت SaebSoft.com نسخه ساده  نرم افزار ترجمه  صائب سافت را می بینیم و گاهی از آن استفاده می کنیم وقتی پرسیدم مزیت دیکشنری شما در مقایسه با دیگر نرم افزارها در این رده چیست می گوید: کاربران با صائب سافت راحتتر مانوس می شوند، اگر نسخه های بعدی نرم افزار  را به بازار عرضه کنم به لحاظ فنی و محتوا به گونه ای تغییر کرده که  در نوع خود به عنوان یک تولید ایرانی بی نظیر خواهد بود.

-      راستی آقای صائب نوری   بنیانگذار صائب سافت چند سال است که به این کار مشغولید؟

بیش از 5 سال ، عملا از مهر ماه 1377 صائب سافت متولد شد .

-     شما فارغ التحصیل مهندسی کامپیوتر از دانشگاه تهران هستید. چرا به تحصیل خود ادامه ندادید؟
این آخری ها از دانشگاه زده شده بودم، آن چیزی نبود که می خواستم و تا به حال نیز در کنکور کارشناسی ارشد شرکت نکرده ام .

-         چه تجربیاتی داشته اید و الان چه می کنید؟

تجربیات زیادی داشته ام خصوصا روی C و UNIX و بانکهای اطلاعاتی وDataEase، مدتی نیز در دانشگاه آزاد تدریس میکردم ، در حال حاظرعمدتا VB کار میکنم و ساعات اداری را در یک شرکت هستم،  وقت آزادم را صرف علائق، ایده ها و طرح های خودم میکنم ، دوست داشتم در ایران حمایت بیشتری از طرف مردم و دولت از نوآوریهای نرم افزاری وجود میداشت  شاید آنوقت  روی طرح های خودم  خیلی پرانرژی تر و بهتر کار میکردم . به هر حال در بین خانواده و دوستان و آشنایان خصوصا مشتریهایم خیلی ها مشوقم بوده اند که از همه آنها سپاسگذارم، همینطور از کسانی که در آغاز ارائه بخش آموزش  با ارائه دایرکتوریهای آموزشی زبان و VB و MMB صائب سافت را همراهی کرده اند و مشوقی برای ادامه کار در امر آموزش بوده اند تشکر میکنم.

-     آیا کسانی که از صائب سافت استفاده می کنند می دانند طراح این نرم افزار شما هستید؟

عده محدودی  با چهره من آشنا هستند. من هیچ وقت تبلیغات گسترده ای نداشته ام  اما الان خیلی جاها نسخه ساده  و قابل download، از طریق سایت و یا کالکشنهای نرم افزاری در دسترس میباشد که از این بایت خوشحالم، فقط کاشکی همه از نسخه های جدید و بروز استفاده میکردند  و نیز همه امکانات را به کار میگرفتند . معمولا صائب سافت را به عنوان تولید کننده دیکشنری میشناسند اما کار پایه و تکنیکی در حقیقت فارسی ساز ActiveXها و ابزار برای برنامه نویسان فارسی بود که برای اولین بار در ایران و قبل از دیگر تولیدات و پیش از آنکه صائب سافت  سایتی داشته باشد ارائه شد .

-    راستی همانطور که می دانید بهترین نرم افزارهای دنیا را هم که بخواهید کنار خیابان با هزار یا دو هزار تومان به صورت غیر مجاز می شود تهیه کرد، در این مملکت که کپی رایت ندارد فردی مثل شما چه احساسی دارد ؟

خیلی چیزهای دیگر هم نداریم، اگر در شهر و طبیعت آشغالهای خود را رها نمیکردیم و یا در رانندگی حقوق یکدیگر را رعایت مینمودیم، میشد نتیجه گرفت که در خیلی چیزهای دیگر نیز خیلی بهتر می بودیم ، اما قابلیت ها و توانمندی های بسیاری داریم که میتوان روی آن کار کرد، در این شرایط نامطلوب تاکنون بیش از 2500 نسخه از نرم افزارهایم را فروخته ام و از همه کسانی که برای آن هزینه کرده اند و نیز از معدود کسانی که به عنوان حمایت و جهت نسخه قابل دانلود زحمت واریز 1000 تومان را به خود داده اند  بینهایت متشکرم .

-             مجموعه پیشرفته را تحت CD چند می فروشید؟ 

از همان ابتدا هر نسخه پیشرفته و کامل با 7500 تومان ارائه میشده است .

-    یعنی در 5 سال گذشته مجموع فروش ریالی این نرم افزار چقدر بوده است؟
   چیزی بیش از
18/000/000  تومان  یعنی  در سال حدود 3/500/000  تومان  .

-    رقم ارزشمندی است هر چند توجیه اقتصادی ندارد، در ایران که از تولیدات نرم افزاری حمایت نمی شود باز هم برای خود شاهکاری کرده اید؟

ممنون حرفهای شما به من امیدواری می دهد، در تمام مقاطع سنی دوست داشتم چیزی تولید کنم .

-    خیلی ساده و روان در چند عبارت کوتاه طرح ملی صائب سافت را توصیف کنید.

این طرح چیزی جز یک آموزش همگانی آسان و مولد نیست یعنی اینکه هر کسی که یک نسخه از نرم افزار دیکشنری صائب سافت را داشته باشد می تواند با استفاده از نرم افزار مادر و در بخش آموزش آن ازامکانات آموزشی استفاده کرده و خود نیز آموزش های مورد نظر در رابطه با حرفه و علائقش را اضافه کرده  و در سایت قرار دهد .   در ازای اضافه شدن یک عنوان آموزشی( دایرکتوری آموزشی) ازبابت فروش آن سهم اصلی برای تهیه کننده آن در نظر گرفته می شود و از آنجایی که کاربران برای استفاده از آن دایرکتوری آموزشی نیاز به دریافت  Password دارند مکانیزم مالی نیز از همین طریق اعمال می شود. این طرح به دلیل ایجاد انگیزش آموزش همگانی همچنین انتفاع عمومی می تواند در نوع خود فرصتهای جدید کاری  و آموزشی فراهم کند. در واقع این طرح نوعی کتاب الکترونیکی است که اطلاعات مستقل از برنامه ارائه میشود و تهیه صفحات آموزشی از عهده افراد غیر مسلط به کامپیوتر نیز بر می آید، درعین حال این صفحات آموزشی رمزگذاری میشوند و بصورتی فشرده قابل download خواهند بود و منافع آن به سود تهیه کننده دایرکتوری آموزشی و صائب سافت و اجتماع خواهد بود .

-         می خواستم بپرسم که آیا بزودی می توانیم نسخه های جدید نرم افزار صائب سافت را دریافت کنیم؟

امیدوارم ، سعی دارم نگارشهای آتی برنامه ها را خیلی بهتر از گذشته و آنطور که در ذهن دارم و هر چه زودترارائه کنم ، طوری که اگر کامپیوتر یک ایرانی فاقد آن بود مطمئن باشد که مجموعه نرم افزاری اش هنوز کامل نیست، به هر حال من همیشه در حال فکر و بررسی هستم و هدفم ارائه نرم افزارهای ساده و کارا و سودمند برای همه ایرانیان است طوری که خودم هم از آن لذت ببرم .